Współdzielenie folderu z dodatkami między kilkoma wersjami Cinemy 4D

W tym poradniku pokażę Wam jak współdzielić folder z dodatkami (wtyczki, biblioteki, ustawienia interfejsu) między kilkoma wersjami Cinemy. Dzięki temu wszystkie te elementy będą w jednym miejscu i nie będzie potrzeby ich kopiowania do każdej z wersji z osobna.

Niestety nie nagrało ruchu kursora, podczas włączonego cmd, ale nie powinno to być jakieś specjalnie utrudnienie.

Ważne: W rozwinięciu wpisu znajdziecie spis poleceń wraz ze wskazówkami nie zawartymi w wideo poradniku.

Oryginalny poradnik w wersji dla Maca: https://vimeo.com/74547994

Ważne jest, aby interpreter poleceń cmd uruchomić jako administrator, w przeciwnym wypadku polecenie mkdir nie zadziała.

Opis komend:

  • cd nazwa_katalogu
  • cd Ścieżka\do\katalogu

Przechodzenie do podanego katalogu, bądź ścieżki. Jeśli w nazwie katalogu/ścieżki występuje spacja, to wstawiamy ją w cudzysłowie (cd „C:\Folder ze spacją\Folder” lub cd „Folder ze spacją”). W przypadku gdy w ścieżce następuje zmiana litery dysku, to zaraz po cd dodajemy parametr /D (cd /D „D:\Folder ze spacją\Folder”).

Aby przejść folder wyżej, zamiast katalogu wpisujemy dwie kropki (cd ..).

Aby wyświetlić zawartość katalogu w którym się aktualnie znajdujemy, używamy polecenia dir.

  • mklink /D „Ścieżka\nazwa dowiązania” „Ścieżka\elementu docelowego”

Odpowiednik unixowego polecenia ln. Tym poleceniem tworzymy łącze symboliczne, czy jak wolicie – dowiązanie symboliczne. Na pierwszy rzut oka wygląda ono jak zwykły skrót, jednakże w praktyce działa to inaczej.

Oczywiście w przypadku, gdy w nazwie folderu bądź ścieżki występuje spacja, to stosujemy się do tej samej zasady, co przy poleceniu cd.

Ważne jest, aby za poleceniem mklink dodać parametr /D – określa ono pracę na katalogach. Jeśli go nie dodamy, to dowiązanie będzie miało postać pliku, a nie folderu.

Oczywiście nie musimy przechodzić do folderu gdzie chcemy utworzyć dowiązanie, ale tak jest moim zdaniem przejrzyściej – nie musimy wtedy podawać pełnej ścieżki do dowiązania, tylko jego nazwę.

Przykład:

mklink /D „D:\Programy\Cinema 4D\R12\plugins” „D:\Programy\Cinema 4D\Dodatki\plugins”

Dla osoby, która wcześniej nie miała styczności z cmd może to być początkowo kłopotliwe, ale po kilku próbach na pewno wszystko zrozumie.

W poradniku zrobiłem dowiązania zarówno do głównego katalogu aplikacji, jak i do katalogu ustawień aplikacji przez co nastąpiło powielenie się bibliotek.

Ważne:
Najlepszym rozwiązaniem (między innymi ze względu na brak kompatybilności niektórych bibliotek między różnymi wersjami Cinemy) jest zrobienie tylko dowiązań w katalogu ustawień aplikacji – dzięki temu domyślne biblioteki poszczególnych wersji są na swoim miejscu, a dodatkowe, które pobierzemy z Internetu, bądź stworzymy sami, automatycznie zostaną współdzielone między różnymi wersjami i nie będziemy mieć takiego bałaganu w bibliotece Cinemy.

To samo tyczy się wtyczek – te kompatybilne z różnymi wersjami będą miały dowiązanie w katalogu ustawień aplikacji, a te dedykowane dla konkretnych wersji pozostaną w oryginalnym folderze plugins w katalogu głównym.